Srpen - období termoregulace

29.05.2024

Východní medicína k měsíci srpnu, kdy stále ještě vládne oheň, nepřiřazuje žádný konkrétní orgán, ale takzvaný " trojitý ohřívač ", což vyjadřuje neviditelný orgán, který uvnitř nás rozvádí základní životní energii, vyživuje jednotlivé orgány, transport tekutin a stará se o regulaci v horní, střední a dolní oblasti těla. Kritickou dobou je pro něho 21h - 23h, doba příznivá od 9h - 11h.


Pokud bychom pro představivost potřebovali více konkretizovat tento " neviditelný orgán ", můžeme si pod touto záhadou představit lymfatický systém, imunitu a štítnou žlázu.

Lymfatický systém  je strážcem našeho těla, odvádí z něho škodliviny a toxiny a je základním pilířem naší imunity a obranyschopnosti těla. Štítná žláza je spojena s tím, jak energie proudí skrze naše tělo a hraje zásadní roli v hormonální rovnováze a metabolismu.

Horní ohřívač se stará o fungování srdce a plic, zde se energie čchi setkává s energiemi získanými dechem. Střední ohřívač získává energii čchi ze složky potravy, souvisí s činností sleziny, žaludku, jater a žlučníku.     Dolní ohřívač je spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem a reguluje vylučování zbytků látkové výměny - je to jakýsi základní oheň celého těla.

Trojitý ohřívač má za úkol podporovat proudění energie a transportovat tekutiny po celém těle. Je systémem termoregulace organismu a narušení jeho funkčnosti může vyvolat mnohé zdravotní problémy. Například porucha horního ohřívače často způsobuje kašel, dušnost a negativní vliv na plicní a srdeční funkce. Problémy se středním ohřívačem mohou vést k obtížím s trávením, nadýmáním, zácpou, špatným trávicím procesům, hlasitým střevním zvukům, nadýmáním břicha a průjmy - tyto problémy jsou často spojeny se slezinou a žaludkem. Porucha dolního ohřívače negativně ovlivňuje funkce ledvin, střev a močového měchýře. který se může projevit zácpou, problémy s močením, zadržováním moči a možná i krví v moči nebo naopak častým močením, nechtěnými úniky moči nebo průjmy.


Trojitý ohřívač úzce souvisí i s funkcí žláz s vnitřní sekrecí, jejichž hlavním velitelem endokrinního systému je hypofýza a hypotalamus. Tyto dvě žlázy řídí ostatní žlázy s vnitřní sekrecí, ale také ovlivňují naší náladu – produkují tzv. hormony štěstí. Mezi žlázy s vnitřní sekrecí se řadí i štítná žláza, která velmi citlivě reaguje na úbytek energie vlivem stresu.


© 2023 Poradna celostního zdraví
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!