Listopad - období plic
V podzimním čase se přírodní síly vrací ke svému zdroji, míza rostlin se stěhuje ke kořenům do země a usychají listy. Energie má klesající charakter a ani pro lidský organismus toto období není jednoduchým pro adaptabilitu. Plíce si musejí zvykat na nový režim, především na ostřejší vzduch, vlhkost a první mrazy.
Podle tradiční čínské medicíny je k období podzimu přiřazen okruh plic a tlustého střeva, bílá barva, pikantní chuť, smyslovým orgánem je nos a elementem pro období podzimu je Kov. Samotné plíce jsou nejcitlivější a nejoslabenější v měsíci listopadu a podle orgánových hodin mezi 15-17h odpolední produkují nejslabší aktivitu. Naopak jejich nejsilnější aktivita je mezi 3-5h ranní, kdy například záchvaty astmatu bývají nejčastější.
Plíce jsou párový orgán, který zabírá převážnou část hrudní dutiny. Pravá plíce je větší, levá plíce je o něco menší, protože ustupuje srdci, které je uloženo právě v této části hrudníku. Jako mateřský orgán ovlivňují celou dýchací soustavu, řídí pohyb energie a vůle, pohyb krve a lymfy a zásadně ovlivňují mikrobiom.
Nejdůležitější funkcí dechu je sycení červených krvinek kyslíkem, ale dech také zbavuje tělo kysličníku uhličitého, vody a dalších nečistot a pomáhá tak šetřit ledviny.
Systém dýchacích cest je první vstupní branou pro viry, bakterie, plísně a jiné toxiny do organismu, kde způsobují častou nemocnost, angíny, záněty dutin a středního ucha, poruchy hlasivek, krvácivost sliznic, dušnost, kašel, alergie, astma, ekzémy, únavu, smutek i deprese.
Plíce hrají důležitou roli v kvalitě hlasu a mají blízký vztah s kůží, která rovněž "dýchá". Zdravé plíce jsou schopny udržovat kůži v dobrém stavu, zatímco nerovnováha energie plic může způsobit kožní problémy, jako jsou lupénka, ekzémy, suchá, citlivá a drsná kůže.
Zatížení plic infekční nemocí poznáme velmi snadno, ale narušená funkce plic se obtížně diagnostikuje zejména pro svou provázanost i s funkcí slinivky. Potíže se projevují divným pocitem v hrudníku a tlakem v těle, začínají drobnými poruchami v krční a hrudní páteři, bolestmi v hrudníku prostřednictvím mezižeberních nervů, neschopnosti dodechnout, v poruchách v lymfatickém systému - to už jsou varování před vážnějšími potížemi.
Z horní poloviny tváře lze vypozorovat v jakém stavu se naše plíce a průdušky nacházejí, nepřirozená červeň a síť drobných žilek signalizují zatížení těchto orgánů.
Bez potravy člověk vydrží několik týdnů, bez vody několik dní, ale bez dechu jen pár minut. Jakým způsobem podpořit své plíce se dozvíte v následujících článcích.