Jin - jang

19.09.2023


Při pozorování přírody vidíme rytmické střídání dne a noci, léta a zimy, vzniku a zániku, života a smrti. V přírodě neexistuje děj, který by měl začátek a konec, aniž by ten zdánlivý konec neznamenal začátek něčeho nového. Bez nádechu nelze vydechnout. Toto střídání polarit je projevem životaschopnosti.


Energie, kterou Číňané označují jako čchi, má charakter jang, tím se rozumí všechno světlé, jasné jako den, Slunce, vše mužské, aktivní, nemateriální, neviditelné, neuchopitelné.

Hmota má charakter jin, který v sobě zahrnuje všechno tmavé, stinné jako noc, Měsíc, vše ženské, pasivní, materiální, viditelné, uchopitelné.

Energie a hmota jsou jako oheň a voda, navzájem se kontrolují. Oheň může vodu odpařit a voda může oheň zadusit.


Jestliže je činnost orgánů v harmonii, je vše v pořádku, jsme zdraví, šťastní, psychicky vyrovnaní a naše tělo je v dobré kondici.  Vlivem nejrůznějších faktorů, mezi nimiž jsou například toxiny, ,stres,, dlouhodobé užívání léků, začíná jedna energie převažovat nad druhou a v organismu se tvoří blokády, šíří se patologické energie a chaos. Následkem toho vzniká celá řada potíží, od zdánlivě nevinných až po zcela zásadní až fatální pro náš organismus.


Podle tradiční čínské medicíny / TMČ / je lidský organismus rozdělen do orgánového pentagramu, jehož okruhy jsou spolu navzájem propojeny a jejich základním rysem je celistvost. Ke každému okruhu je přiřazen jeden orgán plný - jinový a jeden orgán podřízený dutý - jangový,  jeden prvek živlový a roční období.

© 2023 Poradna celostního zdraví
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!