Červenec - období krevního oběhu
Červenec je obdobím horkého léta, spojený s energií pohybu, aktivitou, dobou volna, cestováním, dynamikou a vášní. Tradiční čínská medicína k tomuto období přiřazuje krevní oběh tzv. ochránce srdce, který je základním pilířem naší vitality a rovnováhy. Krevní oběh je nejaktivnější mezi 19. a 21. hodinou, nejslabší mezi 7. a 9. hodinou ráno.
Krevní oběh představuje uzavřený systém cév, který společně se srdcem slouží k distribuci kyslíku, živin, enzymů, hormonů a tepla do tkání, zároveň odvádí CO2 a odpadní látky z těla prostřednictvím vylučovacích orgánů. Tímto způsobem oběhová soustava udržuje stabilní vnitřní prostředí v rovnováze. Prostřednictvím malého srdečního oběhu krev proudí mezi srdcem a plícemi, zatímco velký srdeční oběh pohání oběh krve mezi srdcem a celým tělem. Tato složitá soustava cév a srdce společně zajišťují neustálý pohyb krve a výměnu životně důležitých látek, což je nezbytné pro optimální fungování našeho organismu.
Když krev neproudí, vznikají blokády, ale aby byla čistá a krevní oběh mohl volně proudit, okysličovat a vyživovat naše tělo, je nutné se zaměřit i na játra, slezinu, ledviny a nadledvinky.
Když se příliš intenzivně zaměřujeme na mentální nebo fyzickou aktivitu a nedostatečně odpočíváme, může dojít k vzniku disharmonie v krevním oběhu. Tato nerovnováha je často spojena s emocionálními projevy, jako je horlivost, podrážděnost a zlost (horkost v játrech). Takový stav může mít fyzické důsledky a příznaky, jako jsou poruchy srdečního rytmu (arytmie), vysoký nebo nízký krevní tlak, vznik křečových žil, ateroskleróza (kornatění cév), poruchy srážlivosti krve, tělesná slabost, únava, poruchy spánku, brnění nebo křeče v dolních končetinách, bolesti, otoky, nedokrvení až odumírání tkání nebo naopak časté krvácení. Příčinami této nerovnováhy mohou být i další faktory, jako je nevhodná strava, oslabení funkce sleziny, nadměrná ztráta krve (např. při porodu, úrazu) nebo nedostatek spánku.
Od 19h do 21h se plynule snižuje krevní tlak a tep. Hlavní orgány odpočívají a proto v tomto čase není vhodné ještě něco konzumovat. Naopak v těchto hodinách se velmi dobře vstřebávají antibiotika a antialergika.