Červen - období tenkého střeva

26.05.2024

S červnovým měsícem přichází léto, dlouhé, horké, slunečné dny a krátké noci, jang získává na síle. S tímto měsícem spojuje východní medicína tenké střevo, které je zásobním orgánem srdce. Podle orgánových hodin dochází k nejnižší aktivitě tenkého střeva mezi 1 - 3 h ranní, naopak k nejsilnější enzymatické činnosti dochází mezi 13 - 15 hodinou a v této době nejvíce organismu prospívá krátké zdřímnutí, klid nebo jen lehký pohyb ve formě krátké procházky.


Tenké střevo je trávící trubice dlouhá 3-7 m, průměr cca 3 cm, zohýbané tak, aby se vešlo do břišní dutiny. Jeho stěna je pokryta klky, které jsou protkány sítí arteriol  a lymfatických mízních cév. Skládá se ze tří částí - dvanácterníku, lačníku a kyčelníku. 

Důležitým úkolem tenkého střeva je přijímání živin. V monetě, kdy strava opustí žaludek, přechází přes dvanácterník do tenkého střeva, kde už čeká náš mikrobiom, aby přicházející živiny přijal a zpracoval ( podle studií se ve střevech nachází asi 7 000 nejrůznějších mikroorganismů ). Na pestrou skladbu mikrobiomu má hlavní vliv co jíme a nadměrné používání antibiotik, které mívá za následek výraznou nerovnováhu střevních bakterií, kdy prospěšní obyvatelé mohou vymírat za současného přemnožování těch neprospěšných, což vyvolává různé nemoci. Střevní tkáň začne propouštět velké molekuly bílkovin, které by za normálních okolností zůstaly ve střevě = propustné střevo = potravinové alergie a intolerance, narušení metabolismu, poruchy vstřebávání vitamínů, minerálů.

Důležitou informací je, že v přechodu mezi tenkým a tlustým střevem se nachází útvar lymfatického systému, kde probíhá tvorba největší části naší imunity. Je také ovlivňováno vegetativním nervovým a hormonálním systémem. Poruchy tenkého střeva mají druhotně velký vliv na páteř, slinivku i na sliznice, v břiše se potíže projevují celkem nenápadně, ale často končí těžkými onemocněními. 


Četné studie ukazují možnou souvislost bakteriálního osídlení střev, kromě přijatých potravin, s velikostí obvodu našeho pasu, přičemž právě bakterie určují, kolik kalorií se přemění na tuk.

© 2023 Poradna celostního zdraví
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!