Březen - období žlučníku

02.03.2024

Březen je obdobím končící zimy, začínajícího jara a přibývajícího světla. V přírodě se postupně všechno začíná zelenat a kvést a počasí je čím dál teplejší. Nejvíce ohroženým orgánem tohoto období je žlučník, který východní medicína považuje s játry za jednu funkční jednotku. Podle orgánových hodin je kritická doba u žlučníku od 23h – 1h ranní, proto pacienti s nemocným žlučníkem nejvíce navštěvují pohotovost po 24h v noci. Naopak jeho klidová fáze probíhá od 11h - 13h.



Samotný žlučník je váleček hruškovitého tvaru, sloužící jako rezervoár žluči. Žluč se vyrábí játrech v množství asi 1 litr za den, do žlučníku putuje žlučovody, a zde je upravována a zahušťována. Žluč je velmi důležitá a zásadní pro trávení tuků. Jeho hlavní funkcí tedy je ukládání a vylučování žluči, která pomáhá při trávení potravy a podporuje správnou činnost sleziny a žaludku.

Jako jeden z důsledků zahušťovacího procesu mohou ve žlučníku vznikat žlučové usazeniny v podobě cholesterolových a pigmentových kamenů, které pozorujeme jako tmavší nebo zelené bláto, písek nebo kameny, jejichž doba od vytvoření krystalů až po první příznaky onemocnění se odhaduje na 3 - 13 let. Mezi příznaky naznačující přítomnost žlučníkových kamenů patří říhání, nadýmání, průjmy a zejména prudká záchvatovitá bolest v pravém podžebří.

 Lidé, jejichž slabým místem je žlučník, špatně snáší tučná jídla a kávu. Potíže se projevují říháním, tlakem za hrudní kostí, bolestmi ve středu hrudníku a na pravé straně pod hrudníkem až po pravou lopatku, tlaky a nevolnostmi po jídle i návaly hněvu. Tento orgán je strůjcem mnoha nemocí, které bychom si s ním vůbec nespojili, např. kožní problémy jako lupenka, poruchami spánku, problémy kloubů, nejčastěji kyčlí nebo také " tenisový loket ". Téměř všechny potíže v oblasti lokte mají původ v dysfunkci žlučníku a podobně je na tom většina kloubů.

Známkou zablokovaného žlučníku bývají také potíže v šíjové a krční oblasti a migréna na levé straně hlavy nebo za okem.



Pod slovíčkem žluč si většinou vybavíme hněv a zlost, však to i lidová moudrost připodobňuje rčením " někomu hnout žlučí ". Existuje provázanost výbuchu zlosti s dysfunkcí žlučníku a naopak - dráždivý žlučník bývá příčinou výbuchů hněvu.

© 2023 Poradna celostního zdraví
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!